Hat nap, hét település, tizenhárom előadás, csaknem 750 kilométer és végtelen taps – röviden így lehetne összefoglalni az Aradi Kamaraszínház Szórvány Kulturális Karavánjának júniusi turnéját. A Kamara-Karaván immár harmadik éve indult el, hogy eljuttassa előadásait a szórványvidéken élő magyar közösségekhez. A Magyar Kormány támogatásával a vándorcsapat eljutott Kisjenőre, Temesvárra, Pécskára, Kisiratosra, Dévára, Kisperegre és bemutatkozott Aradon is.
A június 7-12 között szervezett tájolás során a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház két legújabb koprodukcióját láthatta a közönség összesen hét településen Arad, Temes és Hunyad megyékben. Az egész napos programban a felnőttek Csokonai Vitéz Mihály Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című színdarabját tekinthették meg, az ifjú korosztályt pedig a Vitéz László és az elátkozott malom című élőszereplős vásári bábjátékkal szólították meg.
Újranyitás Aradon is
Kisjenő, Temesvár, Pécska, Kisiratos után Arad volt a Szórvány Kulturális Karaván házigazdája és ezzel az Aradi Kamaraszínház is újranyitotta kapuit a nézők előtt. Délben, a Vitéz László és az elátkozott malomcímű élőszereplős vásári bábjátékon a Csiky Gergely Főgimnázium elemi osztályos diákjai örömmel, gyerekzsivajjal, jókedvvel töltötték meg a bábszínház termét. Ugyanitt este már a felnőttekkel találkoztak az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház művészei, akik Csokonai Vitéz Mihály Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak című színdarabját mutatták be.
Az előadás előtt Petneházy Attila, a magyar-magyar kulturális kapcsolatokért felelős miniszteri biztos köszöntötte a nézőket kiemelve a Szórvány Kulturális Karaván misszió jellegét. „Igazán az teszi gyönyörűvé, hogy olyan helyekre jutnak el, és itt nem is Aradra gondolok elsősorban, ahol nem nagyon fordul meg színházi előadás” – fogalmazott a miniszteri biztos, hozzátéve: az Aradi Kamaraszínház megalakulása óta valami olyasmit valósít meg, amire nagy szükség van manapság: „megszállott emberek létrehoznak valamit, amit próbálnak saját közösségüknek nyújtani”, mondta Petneházy Attila az aradi közönség előtt.
Anyanyelvi nevelés színházzal
A turné utolsó napján a Szórvány Kulturális Karaván eljutott Dévára a Szent Ferenc Alapítvány gyermekotthonába, ahova a magyar mesevilág meghatározó figurájának történetét, Vitéz László és az elátkozott malom című élőszereplős bábjátékát vitte el a Kamara-Karaván csapata. Éder Enikő alakításában generációk kedvenc népi hőse, Vitéz László kelt életre és vágott bele az elátkozott malom felszabadításába, miközben fergeteges szórakozást biztosított a gyerekeknek. Böjte Csaba ferences szerzetes az élő találkozások, az együttlétek fontosságáról beszélt, értékelve a vándorszínészek vendégszereplését: „Örvendünk, hogy nem kerülték el a házunkat. A gyerekeink mind magyar óvodába, iskolába járnak, de logikus, hogy itt Dél-Erdélyben, szórványban ritkábban fordul meg egy-egy társulat, úgyhogy mi csak tapsolunk, és akár a mindennapi falatot, a kultúrát is szeretettel fogadjuk”, hangsúlyozta Csaba testvér.
A Szórvány Kulturális Karaván utolsó állomása Kispereg volt, ahol Vitéz László szórakoztató kalandja jókedve derítette a kicsiket és nagyokat egyaránt.
Az Aradi Kamaraszínház fontos stratégiájának tekinti a gyermek- és ifjúsági korosztály megszólítását, színházba szoktatását, kultúrára való nevelését, amire nagy szükség van a szórványban, ahol sok olyan gyermek él, aki vegyes házasságból született. Számukra rendkívül fontos az, hogy minél többször minőségi magyar szót halljanak, ezzel is erősítve bennük az anyanyelvű gondolkodás képességét.
A Kamara-Karaván mindkét előadása a Déryné program keretében valósult meg és szintén ennek részeként a jövőben eljut a határ túloldalára, a magyarországi nézőkhöz is, elsőként június 21-én a Magyar Színházak 33. Kisvárdai Fesztiválján.
Az „Aradi Kamaraszínház – Szórvány Kulturális Karaván” program a Magyar Kormány által, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-én keresztül támogatott nagyszabású kulturális projekt keretében valósul meg 2019 óta. A támogatás folytatódik idén is, ezzel biztosítva a mintaprogram folytonosságát, lehetőséget teremtve arra, hogy az Aradi Kamaraszínház ismét házhoz vigye az anyanyelvi kultúrát. Az előadássorozat partnere az RMDSZ Arad Megyei Szervezete.